Ostrava ožije historickým rejem

Ostrava ožije historickým rejem

Na dva dny – v pátek 8. a v sobotu 9. září –  se Masarykovo náměstí, Černá louka a Slezskoostravský hrad stanou dějišti historických scének a dobových představení. Dvoudenní oslava s názvem Historický rej se koná u příležitosti 750 let od první písemné zmínky o Ostravě v testamentu olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku. Pro širokou veřejnost je připraven bohatý program, příjemná hudba a občerstvení. Součástí akce bude i zajímavá soutěž pro malé i velké návštěvníky.

Centrem dvoudenních slavností se vedle Černé louky a Slezskoostravského hradu stane především Masarykovo náměstí, kde se odehrají i dvě hlavní ceremonie historických oslav.

V pátek odpoledne od 16 hodin 30 minut začne slavnostní zahájení akce za účasti primátora města Ostravy Tomáše Macury a pozvaných hostů a v sobotu od 10 hodin se uskuteční Slavnostní mše svatá. Ta potrvá do 12 hodin a bude ji celebrovat ostravsko-opavský biskup Mons. František Václav Lobkowicz.

Historická slavnost se bude odehrávat v dobových kostýmech a historických kulisách. Součástí akce bude i soutěž o nejlepší kostým, fantazii tvůrců se přitom meze nekladou. Ve vyrobeném kostýmu se mohou lidé nechat vyfotit v prezentační zóně města Ostravy, která bude umístěna na Masarykově náměstí. Pořízené snímky budou zaslány jejich aktérům na e-mail. Soutěž kostýmů bude probíhat ve čtyřech kategoriích: žena, muž, dítě do 140 cm a skupina.

Po skončení akce budou v každé kategorii vybrány odbornou porotou tři nejlepší kostýmy, vítěze oceníme věcnými cenami. Dobový kostým není k účasti nezbytný, ale je u návštěvníků vítaný.

Podrobnější informace o akci včetně programu a ukázek kostýmů či návodu na jeho výrobu zájemci naleznete na našem webu.

Program historického reje