Fiesta v ulicích Ostravy

Fiesta v ulicích Ostravy
Katalánské věže

Fantastická podívaná a neopakovatelný zážitek. Taková bude pravá katalánská fiesta, kterou zažije Ostrava 30. června a 1. července. V rámci oslav 750 let od první písemné zmínky o Ostravě přijede na festival více než 250 umělců ze španělského Katalánska. „Bude to úžasné,“ navnadil náměstek primátora Zbyněk Pražák, který při jednání v Barceloně viděl slibované atrakce na vlastní oči.

Co všechno katalánští hosté nabídnou? Především to budou neuvěřitelné „věže“ z lidských těl, které dosahují 10 i více metrů a jejichž současná podoba vznikla před 200 lety ve městě Valls.  V roce 2010 byly tyto věže zapsány na seznam kulturního dědictví UNESCO (jako předkrm můžete shlédnout jedno z mnoha videí). Mezi další atrakce budou patřit dvě šestimetrové obří loutky, ohňoví draci, originální katalánské tance a hudba, hořící rum a další speciality.

Půjde o unikátní a největší přehlídku katalánské kultury v České republice, kterou zajistilo město v koordinaci s krajem a Festivalem v ulicích a ve spolupráci s katalánskou kulturní asociací Adifolk a vedením hlavního města Katalánska Barcelony. Město Barcelona a asociace Adifolk se podílí na celé akci i finančně – hradí dopravu umělců a transport obřích loutek a dalších rekvizit. Česká strana zajistí pro katalánské hosty ubytování a stravu.

„Bude to důstojný prvek k umocnění oslav u příležitosti 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě. Něco takového tady ještě nikdy nebylo, je se opravdu na co těšit,“ dodal na předfestivalové tiskové konferenci náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Vystoupení katalánských umělců se bude konat zejména na Scéně 750 let, která bude umístěna v areálu Slezskoostravského hradu a bude jednou ze dvou hlavních festivalových scén. V pátek 30. června zde vyvrcholí také hra VIAOSTRAVA, v jejíž finále se desítka nejúspěšnějších soutěžících utká o hodnotné ceny, jakými jsou plavba pro dvě osoby západním Středomořím, letecký eurovíkend pro 2 osoby nebo eurovíkend ve čtyřhvězdičkovém hotelu.

K důstojnému průběhu akce přispěje Ostravské muzeum, které bude nabízet prohlídku výstavy věnované jubileu města Ostrava nevídaná a připraví workshopy s názvem Křídla z mýdla.