Byla vydána pamětní medaile k 750. výročí Ostravy

Byla vydána pamětní medaile k 750. výročí Ostravy
Vladimír Pavlica (vlevo) a primátor Tomáš Macura se sádrovými modely medaile.

V souvislosti s oslavami 750 let od první písemné zmínky o Ostravě byl vydán symbolický počet 750 kusů pamětních medailí k tomuto výročí. Návrh je dílem akademického malíře Vladimíra Pavlici z Ostravy-Hošťálkovic, který patří k nejuznávanějším českým medailérům. Stříbrné medaile jsou v prodeji v Ostravském informačním servisu.

Dominantou vyrobených medailí je Nová radnice, která symbolizuje rozvoj Ostravy a znak města s koníkem v poskoku. „Jako možného autora jsme oslovili jednoho z nejlepších a neuznávanějších českých medailérů, který žije v Hošťálkovicích, jednom z ostravských městských obvodů. On nabídku přijal a vyrobil návrh, který odpovídal našim představám. Pamětní medaili považuji za důstojnou připomínku takovéto události,“ řekl primátor Tomáš Macura.

Vladimír Pavlica je autorem zřejmě nejkrásnější a numismatiky nejvíce ceněné ražby porevoluční pamětní mince – zlaté desetitisícikoruny k 1150. výročí příchodu věrozvěstů Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu, kterou vydala Česká národní banka v roce 2013.   U medaile k 750. výročí Ostravy autor zvažoval několik variant, v přehršli témat nakonec vybral jednoduchou a čistou variantu s dominantní Novou radnicí a znak města. Práce na vytvoření jedné strany mince nebo medaile trvá přibližně měsíc.

Ostravská medaile je číslovaná a ražená z mincovního stříbra o ryzosti Ag 999/1000. Od čtvrtku 17. srpna bude v prodeji ve dvou velikostech o průměru 50 a 30 mm v Ostravském informačním servisu za 1999 a 999 korun.

Limitovaná sběratelská edice byla vyrobena v Pražské mincovně.