Šachta live – nejstarší němý film o Ostravě

Typ: film, výstava, hudba
Datum konání: 16.listopad - 16.listopad 2017
Místo konání: areál Dolu Hlubina
Odkaz: -

Ostravská revue Protimluv pořádá 16. listopadu v kině Cineport v areálu Dolu Hlubina projekci nejstaršího němého filmu o Ostravě s živou hudbou Pavla Johana Johančíka (kytara, efekty) a Jiřího Macháčka (housle), kterou doplní v kavárně Maryčka vernisáž výstavy nazvané Na šachtě malíře a grafika Eduarda Halberštáta a také čtení z letos vydaného románu Z podzemí ke slunci novináře a divadelního kritika Ladislava Vrchovského.

Akce začne vernisáží v 18.00, bude pokračovat čtením Ladislava Vrchovského a v 19 hodin samotnou projekcí s úvodem filmového kritika a historika Martina Jirouška.

Šachta pohřbených ideí (The Shaft of Burried Ideas, Československo, 1921) je celovečerní film inspirovaný sociálními nepokoji na Ostravsku s použitím veršů Petra Bezruče a odkazu Emila Zoly. Drama plné vášně, zrady, vraždy, sexuálního vydírání a sabotáže ve špinavé jámě dělnických bouří. A především unikátní záběry z předválečné Ostravy! Film byl cenzurou zakázán 8. října 1921, po střihové úpravě uveden 17. února 1922. Veškeré filmové materiály byly po léta považovány za ztracené. V druhé polovině 90. let byla náhodně objevena jedna z distribučních verzí u soukromého majitele.

Akce se uskuteční za finanční podpory Města Ostravy k 750. výročí první dochované písemné zmínky o Ostravě.