Den otevřených dveří letos s Pamětní truhlou Ostrava 2067

Den otevřených dveří letos s Pamětní truhlou Ostrava 2067
Do Pamětní truhly házeli vzkazy malí i velcí

Celé sobotní odpoledne od 13 do 18 hodin si mohli zájemci prohlížet interiéry Nové radnice včetně těch běžně nepřístupných. V rámci Dne otevřených dveří je po nich slovem provázeli průvodci, cestou je čekalo rovněž osobní setkání s primátorem Tomášem Macurou v jeho pracovně. Kromě těchto prostor se mohli také podívat na město z radniční věže z výšky 73 metrů a zúčastnit se bohatého doprovodného programu na Prokešově náměstí.

V letošním jubilejním roce 750 let od první písemné zmínky o Ostravě v rámci akce Pamětní truhla Ostrava 2067 hosté mohli v obřadní síni napsat nebo nakreslit svůj vzkaz na papír pro budoucí generace a vložit jej do připravené Pamětní truhly. Také mohli v improvizovaném studiu natočit vzkaz pro Ostravany, kteří budou za 50 let slavit 800 let od první písemné zmínky o Ostravě. Právě za 50 let má být Pamětní truhla otevřena. Psaných vzkazů přibylo do truhly více než stovka, odvahu postavit se před kameru našly téměř tři desítky jednotlivců i rodin.

Bohatý doprovodný program na Prokešově náměstí letos probíhal ve znamení hesla Průmysl, technika a věda k Ostravě patří. Byly předvedeny živé ukázky výroby železa v historické peci a expozice parních strojů, robotiky a kybernetiky, demonstrační pokusy z oblasti fyziky, chemie a logiky a mnoho dalších atraktivních akcí. Program zpestřila módní přehlídka historických i současných uniforem a pracovních obleků profesí, které jsou nebo byly s Ostravou úzce spjaty a na které jsme možná už zapomněli. Zábavu pro děti připravila čtyři střediska volného času. I přes pravé podzimní počasí Den otevřených dveří na radnici navštívila jako obvykle dlouhá řada zájemců, kteří se určitě dobře pobavili a možná i trochu poučili.