Doprovodný program Dne otevřených dveří věnován jubileu Ostravy

Doprovodný program Dne otevřených dveří věnován jubileu Ostravy
Návštěvníci v pracovně primátora Tomáše Macury. Archivní foto.

Dveře Nové radnice se opět otevřou návštěvníkům. Stane se tak v sobotu 28. října, v den výročí jejího slavnostního otevření. Prohlídky reprezentačních prostor s výkladem průvodce a osobním setkáním s primátorem Tomášem Macurou se budou konat od 13 do 18 hodin. Ve stejné době se budou účastníci dne otevřených dveří kochat vyhlídkou z radniční věže, která bude přístupná zdarma.

Doprovodný program na Prokešově náměstí bude věnován 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě. Jeho název Technika, průmysl a věda k Ostravě patří zdůrazňuje neoddělitelnost těchto oblastí lidské činnosti od historie města. Program nabídne podívanou nejenom zajímavou, ale také poučnou. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava předvede například živou ukázku výroby železa v historické peci a expozici parních strojů, robotiky a kybernetiky. Dolní oblast Vítkovice připraví demonstrační pokusy z oblasti fyziky, chemie a logiky. Bude také provozovat obří gyroskop, v němž si návštěvníci mohou vyzkoušet 3 G přetížení, jaké zažívají piloti stíhaček nebo kosmonauti. Český rozhlas Ostrava, který je mediálním partnerem akce, se bude prezentovat historickými exponáty spojenými se začátky vysílání. Ostravské muzeum nabídne k vidění historické předměty a makety z oblasti hornictví.

Celý program pak zpestří historická módní přehlídka, během níž diváci uvidí historické i současné uniformy a pracovní obleky profesí, které jsou nebo byly s Ostravou úzce spjaty a na které jsme možná už zapomněli. Zábavu pro děti připraví čtyři střediska volného času, občerstvení zajistí podniky zaměstnávající sociálně znevýhodněné občany Mental Café a Spirála.

PAMĚTNÍ TRUHLA

V  improvizovaném studiu v radniční obřadní síni si zájemci budou moci v rámci projektu Pamětní truhla Ostrava 2067 natočit vzkaz budoucím generacím Ostravanům a vyvěsit ho na své sociální sítě nebo zaslat emailem. Vzkazy bude možné nahrát také ve studiu Českého rozhlasu Ostrava v budově v ulici Dr. Šmerala 2, a to v době od 10 do 16 hodin.