Historický rej rozvířil vzpomínky na slavnou minulost Ostravy

Historický rej rozvířil vzpomínky na slavnou minulost Ostravy
Historický průvod městem s vlajkou 750. výročí města

Slezskoostravský hrad, valy před ním, prostory Černé louky a samozřejmě náměstí, které se nachází přesně na tom samém místě jako ve středověku, a dnes jej zveme Masarykovo, se stávají na dva dny dějištěm úžasné oslavy 750. výročí první dochované písemné zmínky o Ostravě. Historický rej plný rytířů, pěvců, vojáků z dob císaře pána a mnoha dalších historických postav, zahájili v pátek v 16.30 primátor Tomáš Macura a jeho náměstek Zbyněk Pražák.

Náměstí tak trochu připomíná výroční trhy, ke kterým dal městu „povolenku“ už Karel IV., – stánky nabízí řemeslné výrobky i dobrou krmi a pití, své místo tu mají kovář dráteníci i výrobci svíček, pro dobrou náladu tu vystupují kejklíři a pěvci. Naprostým vrcholem bylo zahájení slavnosti s heroldem, rytíři na koních, středověkými dámami i prostým lidem v dobovém oblečení, jejichž průvod připomněl slavnou historii Ostravy. Kdo má zájem, obdrží u stánku města Ostravy historickou pečeť se 750.

Na valech u hradu pracují sokolníci s dravci k velkému obveselení dospělých, ale hlavně dětských diváků, nechybí jezdecké rytířské turnaje, uprostřed hradu pak je možné se připojit k bujarým tancům hradním nebo si poslechnout historickou kapelu s nástroji pro nás dnes neobklými jako šalmaje, dudy, loutny, cistry a velké bubny potažené zvířecí kůží. Prostě rej jako ve středověku.

Skvělý program nabízí i sobota, kterou zahájí v 10 hodin slavnostní mše svatá na Masarykově náměstí. Po ní na všech „historických“ lokalitách opět vypukne zábava a veselí odkazující do dob dávno minulých.

Slavnostní ukončení oslav za účasti představitelů města se uskuteční v sobotu 9. září ve 21.45 hodin na Slezskoostravském hradě, tečku za oslavami pak postaví ve 23 hodin rytířská a kejklířská show Ohně historie na valech. Podrobnosti na stránkách Historického reje zde.