Historický rej rozzáří závěr tohoto týdne

Historický rej rozzáří závěr tohoto týdne
Ilustrační foto k místům konání reje - Slezskoostravský hrad

Jedním z vrcholů celoročních oslav 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě je dvoudenní slavnost, která v pátek 8. a v sobotu 9. září v centru Ostravy nabídne bohatý program, příjemnou hudbu a výborné občerstvení. Masarykovo náměstí, Černá louka a Slezskoostravský hrad se stanou dějištěm historických scének a dobových představení. Součástí programu bude slavnostní mše, kostýmované průvody městem i rytířské souboje.

Dvoudenní slavnost se bude odehrávat v dobových kostýmech a historických kulisách. Návštěvníci, kteří přijdou v kostýmu, mohou soutěžit o zajímavé věcné ceny. Může jít o zajímavý dobový kostým z půjčovny nebo vyrobený vlastnoručně. Fantazii a šikovnosti se meze nekladou! Inspirovat se lze jednoduchými návody na této stránce a na facebookovém profilu ostrava750.cz. V dobovém kostýmu se pak stačí nechat vyfotografovat ve fotokoutku umístěném v prezentační zóně města Ostravy na Masarykově náměstí. Všichni soutěžící obdrží svoji soutěžní fotografii na svou e-mailovou adresu na památku. Soutěž kostýmů bude probíhat v pátek 8. září v době od 12 do 19 hodin a v sobotu 9. září v době od 10 do 17 hodin, a to ve čtyřech kategoriích: žena, muž, dítě do 140 cm a skupina. V každé kategorii budou odbornou komisí tvořenou zástupci města vybrány tři nejlepší kostýmy. Vítězové budou vyhlášeni v rámci slavnostního ukončení oslav v sobotu ve 21:45 hodin a oceněni zajímavými věcnými cenami. Všechny soutěžící kostýmy budou po akci zveřejněny na oficiálním webu oslav a FB profilu.

Návštěvníci by si neměli nechat ujít Slavnostní mši svatou, kterou jako součást oslav připravilo statutární město Ostrava ve spolupráci s ostravsko-opavským biskupstvím. Největší duchovní setkání v novodobé historii města se uskuteční v sobotu od 10 hodin na Masarykově náměstí a bude ji celebrovat ostravsko-opavský biskup Mons. František Václav Lobkowicz.

Dále se mohou návštěvníci těšit na historické kostýmované průvody městem, rytířské a šermířské souboje, jezdecké turnaje, rytířskou a kejklířskou ohňovou show, ukázky práce sokolníků, pouliční divadélka, ukázky řemesel, ale i příjemnou dobovou hudbu a dobré jídlo a pití a mnoho dalšího.

Dvoudenní oslavu nazvanou Historický rej pořádá město Ostrava. Akce je určena návštěvníkům všech věkových kategorií a hlavně rodinám s dětmi. Vstup pro všechny je zdarma.

Program včetně podrobnějších informací k fotosoutěži je opět na stránce Historického reje.