Mapa ostravských památek a architektury se 111 stavbami je na světě

Mapa ostravských památek a architektury se 111 stavbami je na světě
Historik Martin Strakoš s nově vydanou mapou.

Mapu ostravských památek a architektury pokřtil v antikvariátu a klubu Fiducia primátor Tomáš Macura společně s jejími autory. Mapa obsahuje 111 historických nebo současných architektonicky zajímavých objektů. Na mapu navazuje elektronická databáze, která zahrnuje tři stovky staveb.

Mapa poprvé spatřila světlo světa 20. prosince v antikvariátu a klubu Fiducia. „Těší mne, že vznikají materiály, které upozorňují na zajímavá místa v Ostravě. Autorům patří velký dík. Už jsem si stihl prohlédnout všech 111 odkazů. Většinu z těchto staveb znám,“ řekl na křtu primátor Tomáš Macura.

Autorem hesel databáze je historik umění Martin Strakoš, autorem fotografií Roman Polášek. „Spolu s historikem umění Martinem Strakošem se dlouhá léta věnujeme popularizaci ostravské architektury. V poslední době mě trápí zejména ničení architektonických unikátů z druhé poloviny dvacátého století a tendence zamítat jejich prohlášení za památku (v Ostravě aktuálně například vítkovické nádraží). Když jsme v roce 2015 spustili databázi ostravských soch a viděli, jaký je o ni mezi Ostravany zájem a jak je popularizace důležitá pro případnou záchranu ohrožených soch, začali jsme s Martinem Strakošem a fotografem Romanem Poláškem uvažovat o tom, že bychom udělali i databázi a mapu památek,“ vysvětlila iniciátorka vzniku databáze Ilona Rozehnalová.

„Památky v mapě reprezentuj jednotlivá období, takže tam nejsou všechny cenné stavby a ani to není možné. Těch staveb by byly další stovky, takže mapa by musela být mnohem větší a vydání mnohem náročnější. Těch 111 staveb však dá zájemci docela dobrý přehled o všech historických vrstvách architektury v Ostravě od středověku až po novou architekturu po roce 2000,“ konstatoval Martin Strakoš.

Mapa je k dostání v antikvariátu a klubu Fiducia a stojí 50 Kč.

Na mapu navazuje elektronická databáze ostravských památek a architektury, která obsahuje 300 hesel.

Během večera bylo představeno rovněž nové číslo bulletinu Krásná Ostrava. Číslo je věnováno člence spolku a archivářce Blaženě Przybylové, která tragicky zahynula poslední listopadový dne letošního roku.