Ostrava 2067

Ostrava 2067
Primátor Tomáš Macura nahrál svůj vzkaz do budoucna s těmi, kteří budou slavit 800. výročí první písemné zmínky o Ostravě, s dětmi z mateřské školy.

Jaká bude Ostrava za 50 let? A co byste vzkázali jejím obyvatelům, svým dětem, vnučkám, vnukům? U příležitosti oslav 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě uložíme na radnici truhlu se vzkazy Ostravanů, tedy i těmi Vašimi. Za 50 let si je naši potomci budou moci přečíst.

Projekt Ostrava 2067

Chcete něco vzkázat lidem, kteří budou v roce 2067 slavit 800 let od první písemné zmínky o Ostravě? Pamětní truhla s poselstvím budoucím generacím je unikátní příležitostí.  Po slavnostním zapečetění primátorem Tomášem Macurou a ostravským bardem Jaromírem Nohavicou 29. listopadu 2017 bude znovuotevřena až v roce 2067.

Do truhly může vložit příspěvek (text, kresbu, fotografii…) kdokoliv. Vzkazy, prosím, pište na papír formátu A4. Nepište propiskou či fixou, použijte raději obyčejnou tužku.

Jak na to?

  • Můžete svůj vzkaz přinést napsaný z domu nebo jej pořídit přímo v ostravském kulturním centru Cooltour na Černé louce.
  • O víkendu 11. a 12. listopadu můžete vzkaz napsat a odevzdat do truhly v nákupním centru Avion Shopping Park.
  • O víkendu 18. a 19. listopadu bude možné vzkaz vytvořit a odevzdat také ve FORU NOVÁ KAROLINA pod hlavním schodištěm, kam bude truhla na víkend převezena.
  • O víkendu 25. a 26. listopadu bude truhla umístěna v nákupním centru Futurum, kde můžete také zanechat svůj vzkaz do budoucna.
  • Další důležitou variantou zanechání poselství do budoucnosti jsou sociální sítě, na které můžete umístit vzkazy s hashtagem #Ostrava2067, které budou zpracovány a uloženy do truhly v digitální podobě. Pozor, příspěvek musí být veřejný (nastavení soukromí), jinak jej pod hashtagem neuvidíme.

Napište nebo nahrajte co cítíte – bez vulgarit, ale od srdce. Další generace města to určitě ocení. Bude to už totiž #Ostrava2067.

Svůj vzkaz do budoucna již zanechaly i známé osobnosti ostravského života: Jaromír Nohavica (video zde), primář neurochirurgie Městské nemocnice Ostrava Marián Starý, herec Norbert Lichý (video zde), rektoři ostravských univerzit, sportovci a mnozí další.

„Těší mě, že se nám daří programem celoročních oslav bavit všechny věkové kategorie. A abychom za oslavami nechali stopu do budoucnosti, je tady pamětní truhla s poselstvím pro další generace. Jsem rád, že se podařilo pro projekt získat známé osobnosti a věřím, že budou inspirovat veřejnost, která do truhly přidá své vzkazy, ať už v papírové anebo digitální podobě. Věřím, že se podaří shromáždit velké množství vzkazů, které budou otevřeny za padesát let při dalším důležitém milníku města, ve kterém žijeme,“ okomentoval projekt Ostrava 2067 primátor Tomáš Macura, který natočil svůj vzkaz společně se zástupci nové generace, dětmi z magistrátní mateřské školky.

Truhla bude následujících 50 let uložena ve foyer v budově Nové radnice. Klíč od ní bude mít primátor, který jej předá vždy svému nástupci. Projekt vzniká ve spolupráci statutárního města Ostrava a Kulturního centra Cooltour.