Ostrava zažila poprvé ve své historii biskupské svěcení

Ostrava zažila poprvé ve své historii biskupské svěcení
Nový pomocný biskup Martin David žehná věřícím shromážděným před ostravskou katedrálou. Foto: R. Stejskal

Zaplněná katedrála božského Spasitele v Ostravě se stala v neděli 28. května svědkem události, která nemá v historii města obdoby. Biskupské svěcení přijal generální vikář ostravsko-opavské diecéze Mons. Martin David a stal se pomocným biskupem.  Biskupské svěcení udělil Martinu Davidovi biskup František Václav Lobkowicz.

První biskupské svěcení v historii Ostravy se uskutečnilo v neděli 28. června v ostravské katedrále. Biskupové, kteří dosud v Ostravě působili, byli vždy vysvěceni v jiných městech.

Novým pomocným biskupem ostravsko-opavské diecéze se stal Mons. Martin David, dosavadní generální vikář. Převezme na sebe některé úkoly stávajícího biskupa. Diecéze potřebuje služby pomocného biskupa vzhledem k rostoucímu počtu věřících i s ohledem na zdravotní stav biskupa Lobkowicze. Martin David je ve svých 46 letech nejmladším biskupem v České republice.

Spolusvětiteli nového biskupa, kterého do této služby jmenoval letos 7. dubna papež František, byli olomoucký arcibiskup Jan Graubner a brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Ruce na jeho hlavu postupně vložili také další přítomní biskupové z České republiky a Polska a také apoštolský nuncius Giuseppe Leanza. Slavností mše svaté se zúčastnilo více než 150 kněží, nejbližší rodina, osobnosti z řad politického a veřejného života včetně ostravského primátora Tomáše Macury a další stovky věřících.