Petřkovickou venuši vyráběli studenti VŠB-TU Ostrava

Petřkovickou venuši vyráběli studenti VŠB-TU Ostrava
Václav Merta při výrobě sošek

Petřkovická venuše v podobě klíčenky patří k žádaným suvenýrům Ostravy, která si letos připomíná 750. výročí první písemné zmínky o městě. Venuši vytvořili studenti Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

„Úkolu vymyslet celou speciální technologii výroby tisíce sošek se ujal jeden z nejlepších studentů magisterského studia Václav Merta, ke kterému se připojily jeho spolužačky Kristýna Konečná a Kristina Adamusová. Bylo to pro ně poměrně složité, protože zakázka spadla časově do zkouškového období,“ uvedl vedoucí laboratoře katedry metalurgie a slévárenství Petr Lichý. Studenti zvolili pryskyřici, která se dá vytvrdit a kterou používají na výrobu modelů.

Barevný odstín nevznikal lehce. „Zpočátku jsme používali pro červenohnědé zabarvení oxidy železa. Jenže výsledek byl pořád příliš světlý. Po dvou dnech pokusů jsme přidali do barviva grafit a rázem jsme měli potřebnou barvu,“ vyprávěl Václav Merta. Testování a příprava modelu trvaly celý prosinec, v lednu se tým tří studentů pustil do odlévání tisícovky kusů miniaturních sošek. Kovová očka vyráběli ke každému kusu zvlášť kleštičkami z nerezového drátu. Výsledek pak vybrousili a vyhladili. Každý kus je tak originálem a ruční prací.

„S tak velkou zakázkou se studenti ještě nesetkali. Vždy vyráběli jeden nebo dva kusy. Je to pro ně dobrá zkušenost, zvláště kdy museli prokázat notnou dávku kreativity,“ doplnil Petr Lichý.