Ostrava si připomíná nedožité sté narozeniny generála Zdeňka Škarvady

Ostrava si připomíná nedožité sté narozeniny generála Zdeňka Škarvady
Brigádní generál Zdeněk Škarvada

Městský obvod Poruba a s ním i celá Ostrava si 8. listopadu připomněla osobnost brigádního generála Zdeňka Škarvady a jeho nedožité sté narozeniny. Program na porubské Hlavní třídě začal v 9.30 a pokračoval do 17 hodin.

Po slavnostním zahájení byli návštěvníci svědky přeletu dvou vojenských letadel nad Hlavní třídou a vypuštění balonků v barvách trikolóry. Od 10.15 hod. si mohli na prostranství u Floridy prohlížet model letadla Spitfire v poměru 1:1, v němž Škarvada bojoval, a to s doprovodným komentářem historika a letce v dobové uniformě. Od 15 do 16.30 hod. pak mohli sledovat kulturní program s vystoupením Porubských trubačů, mažoretek Elité a dalších.

Vzpomínkové akce na generála Škarvadu se zúčastnili bývalí piloti a vojenští veteráni. Hold mu vzdala také škola, které nese jeho jméno. Po průletu letadel se žáci vydali k areálu Skalka, kde si prohlédli vojenskou techniku.

Osudy válečného veterána, letce RAF a čestného občana Ostravy připomenul

primátor města Tomáš Macura.

Brigádní generál Zdeněk Škarvada se narodil 8. listopadu 1917 v Olešnici na Blanensku. V roce 1935 nastoupil na Vojenské letecké učiliště v Prostějově, kde o dva roky později složil přísahu jako pilot. V roce 1939 odešel do Polska a následně přes Sovětský svaz do Británie. Sloužil u 310. perutě RAF. V roce 1942 musel po poruše svého letounu nouzově přistát v moři a dostal se do německého zajetí. Prošel několika zajateckými tábory a v roce 1945 přežil i tisíc kilometrů dlouhý pochod smrti do Schwerinu. V roce 1950 byl z politických důvodů propuštěn z armády, poté pracoval v hornictví a jako horník byl zaměstnán i v podzemí Dolu Zárubek. Od roku 1966 žil v Porubě. Komunistickým režimem byl perzekvován až d

o roku 1989.

Zdeněk Škarvada byl držitelem medaile Za hrdinství, kterou dostal v roce 1997. O tři roky později byl jmenován brigádním generálem. Byl i držitelem řady válečných vyznamenání. V roce 2007 se stal čestným občanem Ostravy. Zemřel 11. května 2013, v tomtéž roce byla po něm pojmenována jedna z porubských škol.

Škarvadovo životní heslo bylo Keep floating – Nikdy se nevzdávej. Jeho životní příběh se stal předlohou filmu Tmavomodrý svět a knihy Josefa Havla Nikdy se nevzdávat.

Zdeněk Škarvada na historickém snímku.