Poznávání historie města zaměřila knihovna tentokrát na Svinov

Poznávání historie města zaměřila knihovna tentokrát na  Svinov
Komentovaná procházka byla zahájena na nádraží ve Svinově

Komentované vycházky se těší stále větší oblibě, tím spíše, je-li lokalita podobně atraktivní jako Ostrava-Svinov. Pod vedením kronikářky Hany Hauptové a patriota, fotografa Antonína Bosáka proběhlo vzdělávání v terénu 14. června v rámci projektu Černé oči Ostravy, jímž se zapojila do oslav 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě Knihovna města Ostravy.

Start v nádražní hale, pamětní desky upomínající na zaniklou dráhu tramvaje i vlaku do Klimkovic či Kyjovic, památkově chráněná kolonie obytných domů, interiér kostela Církve československé husitské s výstavou fotografií, sýpka jakožto nejstarší a momentálně nejzpustlejší  svinovský objekt a řada dalších míst  se dostala po této vycházce  do povědomí účastníků. Jejím cílem bylo potkat historii v ulicích a promísit ji s emocemi či vzpomínkami průvodců i jednotlivých účastníků, upozornit na zaniklá či opomíjená místa, a to se maximálně vydařilo. Další komentovaná vycházka v Ostravě-Porubě, tentokrát v doprovodu historika Martina Strakoše, proběhne 18. října a začne v pobočce Vietnamská 1541.

 

Komentované vycházky jsou součástí projektu Černé oči Ostravy, který zahrnuje na čtyřicet přednášek, besed i přehlídku lidové hudby. Projekt finančně podpořilo statutární město Ostrava v rámci výzvy k 750. výročí první písemné zmínky o městě.