Putovní výstavu hostí v červnu obvody Slezská Ostrava a Lhotka

Putovní výstavu hostí v červnu obvody Slezská Ostrava a Lhotka
Výstava ve Slezské Ostravě

Putovní výstava s názvem Od Petřkovické venuše k Dolní oblasti, je v červnu k vidění v obvodech Slezská Ostrava a Lhotka. Výstava byla připravena při příležitosti oslav 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě.

Čtyři základní panely jsou společné pro všechny obvody. Provedou návštěvníka prostřednictvím nejdůležitějších časových mezníků dějinami města v období pravěku, středověku, v 19. a 20. století. Jeden samostatný panel je pak vždy věnován konkrétnímu městskému obvodu, v němž se výstava právě nachází, a jeho historii.

Panel věnovaný městskému obvodu Slezská Ostrava zachycuje významné události a objekty, které jsou neodmyslitelně spjaté s tímto obvodem. Připomíná založení strážního hradu na státní, později zemské hranici, průmyslový rozmach způsobený nálezem a těžbou uhlí a také odpočinkový areál zoologické zahrady nebo bývalý stadion na Bazalech. Výstava se koná do konce června v radnici městského obvodu Slezská Ostrava.

Panel městského obvodu Lhotka připomíná události od 16. století, kdy probíhaly hraniční spory způsobené měnícím se tokem řeky Odry. Pozornost je věnována místní kapli sv. Urbana, budově školy, zaniklému sboru místních dobrovolných hasičů nebo vlivům nedalekého dolu Oskar na život místních obyvatel. Neopomenuta nezůstala slavnost „Honění krále“ obnovená v 90. letech 20. století. Výstava je k vidění do konce června v prostorách Víceúčelové sportovní haly Lhotka, výstava potrvá do konce června.

Výstava  v průběhu celého letošního roku zavítá postupně do všech 23 městských obvodů.