Velkolepý závěr oslav 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě

Velkolepý závěr oslav 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě
Oslavy 750. výročí Ostravy zakončil velkolepý ohňostroj.

Prokešovo náměstí před Novou radnicí se dnes stalo svědkem závěrečné akce oslav 750 let od první písemné zmínky o Ostravě, která se konala pod názvem Přejeme ti, Ostravo! Ano, oslavy slavného výročí města Ostravy končí. Den 29. listopadu je totiž dnem, kdy v roce 1267 vydal 14. olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku svůj testament, ve kterém se nachází první písemná zmínka o osadě jménem Ostrava.

Letošní celoroční oslavy přinesly řadu jedinečných akcí. „Ať už katalánskou fiestu v ostravských ulicích, souboje rytířů, mši svatou pod širým nebem nebo výstavy, na nichž jsme si připomenuli důležité mezníky ostravské historie,“ připomněl primátor Tomáš Macura. „Těší mne zejména, že se do oslav zapojily všechny generace a všichni si užili zábavu i sváteční atmosféru,“ dodal.

Program závěrečných oslav snad potěšil každého. Děti si užily možnost zaslat Ježíškovu poštu do Božího Daru, vyhodnocení výtvarné soutěže ostravských základních škol Šumná Ostrava či si vyrobit vánoční ozdůbky se středisky volného času. Dospělí ocenili vystoupení dětského folklorního tanečního souboru Hlubinka i sváteční aranžmá středověkých písní v podání uskupení Calata či vystoupení žesťového souboru Silesian Brass Quintet se zpěvačkou Simonou Mrázovou, který nabídl swingové vánoční melodie a koledy.

Ještě do 17 hodin měli lidé také možnost zanechat v Pamětní truhle v radniční vstupní hale svůj vzkaz Ostravanům, kteří budou v roce 2067 slavit 800 let města. Vrcholem akce bylo slavnostní uzamčení a zapečetění Pamětní truhly, jehož se ujali primátor města Tomáš Macura a písničkář Jaromír Nohavica.

V 18 hodin pak vypukl 16minutový slavnostní ohňostroj a po něm se rozsvítila vánoční výzdoba náměstí a vánoční strom.