Vyšla nová publikace Ostravské dějiny v datech

Vyšla nová publikace Ostravské dějiny v datech
Ředitelka Archivu města Ostravy Blažena Przybylová představuje knihu Ostrava v datech.

Město Ostrava a Archiv města Ostravy vydávají k letošnímu jubileu 750 let první písemné zmínky o městě již druhou knihu věnovanou dějinám Ostravy. Po knize o středověké Ostravě vyšla publikace Ostrava v datech. Kniha ve více než 2100 záznamech přináší to nejdůležitější z politických, společenských, kulturních a sportovních okamžiků v dějinách města.

„Využili jsme neuvěřitelné množství zajímavého materiálu, který se nahromadil v uplynulých šesti letech, kdy archiv města týden co týden zpracovával pro nás i média přehled nejzajímavějších událostí v dějinách města,“ řekl primátor města Ostravy Tomáš Macura.

„Základ knihy tvoří záznamy publikované již po dobu šesti let jako historické kalendárium na internetových stránkách města. Řadu informací jsme však doplnili,“ uvedla spoluautorka publikace a ředitelka Archivu města Ostravy Blažena Przybylová. „Nová publikace je nejenom praktická příručka, ale poslouží v budoucnosti jako podklad k dalšímu studiu ostravských dějin od nejstarších dob až do roku 2016,“ dodala Przybylová.

Záznamy jsou rozděleny do jednotlivých kapitol po stoletích, s výjimkou té úvodní, která začíná „datem“ před 350 miliony let a končí 9. stoletím. V rámci každé kapitoly jsou údaje řazeny chronologicky.

Orientaci v textu umožňují tři druhy rejstříků. V místním (zeměpisném) rejstříku jsou podchyceny všechny uvedené zeměpisné lokality, jmenný (osobní) rejstřík přináší osobní jména doplněná velmi stručnou charakteristikou dané osoby. Třetí věcný rejstřík je zpracován jako výběrový.

Ostrava v datech je dostání na pobočkách Ostravského informačního servisu. Její cena je 560 Kč.