Zanechte vzkaz lidem, kteří budou žít v Ostravě za 50 let

Zanechte vzkaz lidem, kteří budou žít v Ostravě za 50 let
První vzkaz do pamětní truhly Ostrava 2067 vložil primátor Tomáš Macura.

Dnes můžeme pouze spekulovat o tom, jak bude Ostrava vypadat za 50 let. Budoucím generacím však můžeme poslat vzkaz o naší současnosti, který bude umístěn v dřevěné truhle, kterou Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky v iniciativě pod názvem Ostrava 2067. Truhla by měla být otevřena právě za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Pamětní truhla byla za účasti primátora Tomáše Macury slavnostně otevřena 16. října v Kulturním středisku Cooltour na Černé louce, kde bude veřejně přístupná po celou otevírací dobu střediska. Uzavřena a zapečetěna bude 29. listopadu a poté uložena ve foyeru Nové radnice. Svůj vzkaz budoucím generacím do ní může vložit kdokoliv. Text, kresbu či zajímavou fotografii lze přinést z domova nebo pořídit přímo v Cooltouru. Příspěvky musí být vyhotoveny na papíru o maximální velikosti A4 a dodány v nezalepené obálce. Psány mohou být značkovačem Centropen 2631 document liner, dále čínským perem, obyčejnou tužkou, popřípadě obyčejnými pastelkami nebo černou tuší. Zcela vyloučené jsou fixy a běžné propisky, jejichž barvivo se za několik let zcela rozpije nebo prosákne přes všechny ostatní dokumenty. Problematické jsou také výtisky z různých tiskáren. Vzkaz nesmí obsahovat náboženský, sexuální, rasistický či jinak nevhodný podtext.

Během Dne otevřených dveří v Nové radnici na Prokešově náměstí v sobotu 28. října bude truhla přenesena do radniční obřadní síně. Návštěvníci Dne tam budou moci v době od 13 do 18 hodin přinést nebo připravit své vzkazy a vhodit je do ní. V obřadní síni bude zároveň vytvořeno improvizované studio s kamerou, v němž budou moci zájemci svůj vzkaz budoucím generacím také natočit. Všechny klipy pak budou nahrány na blu-ray nosiče, které mají garantovanou životnost minimálně 50 let a které budou vloženy do truhly spolu se zařízením pro jejich přehrávání. Dá se totiž předpokládat, že za padesát let budou pro záznam a reprodukci zvuku a obrazu sloužit jiná zařízení. Lidem, kteří natočí svůj vzkaz ve studiu v obřadní síni magistrátu, bude záznam zaslán také na jejich e-mail, aby si ho mohli umístit např. na sociálních sítích.

Ve stejný den, v sobotu 28. října, otevře dveře pro veřejnost také Český rozhlas Ostrava. V jeho studiu budou moci zájemci ve spolupráci s moderátorem pořídit svůj vzkaz ve formě hlasového záznamu. Také tyto vzkazy budou nahrány na nosiče informací a uloženy do pamětní truhly. Další důležitou variantou zanechání poselství do budoucnosti jsou sociální sítě, na které mohou občané umístit vzkazy s hashtagem #Ostrava2067.

Na podporu akce je připravena kampaň na sociálních sítích s deseti vzkazy známých osobností, které budou jejich prostřednictvím vyzývat veřejnost k aktivní účasti na přípravě poselství pro lidi za padesát let. Už dnes se můžete podívat na to, co vzkazují naši potomkům:

písničkář a básník Jaromír Nohavica

herec Norbert Lichý

Truhla s poselstvím pro budoucí generace bude slavnostně uzamčena a zapečetěna ve středu 29. listopadu na Prokešově náměstí během slavnostní akce k ukončení oslav 750 let od první písemné zmínky o Ostravě. Následujících 50 let bude uložena ve foyeru v budově Nové radnice a jediný klíč od ní bude mít primátor, který jej předá vždy svému nástupci.

Více podrobností na http://ostrava750.cz/ostrava-2067/.